Zarząd Powiatu Jarosławskiego jest organem wykonawczym Powiatu.
Skład Zarządu:
W skład Zarządu Powiatu wchodzą: Starosta jako jego przewodniczący, Wicestarosta i pozostali członkowie w liczbie 3 osób. Członkowie Zarządu Powiatu mogą być wybrani również spoza składu Rady. Członkiem Zarządu nie może być osoba, która nie jest obywatelem polskim. Członkostwa w Zarządzie Powiatu nie można łączyć z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego oraz z zatrudnieniem w administracji rządowej, a także z mandatem posła i senatora. Z członkami Zarządu spoza Rady nawiązuje się stosunek pracy na podstawie wyboru. Z radnym wybranym do Zarządu może być nawiązany stosunek pracy na podstawie wyboru.
Wybór Zarządu:
Rada Powiatu wybiera Starostę bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym. Rada Powiatu wybiera Wicestarostę oraz pozostałych członków Zarządu na wniosek Starosty zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym.
Zadania Zarządu:
Zarząd Powiatu wykonuje uchwały Rady Powiatu i zadania określone przepisami prawa.
Do zadań Zarządu Powiatu należy w szczególności:
- przygotowanie projektów uchwały Rady,
- wykonywanie uchwał Rady,
- gospodarowanie mieniem powiatu,
- wykonywanie budżetu powiatu,
- zatrudnianie i zwalnianie kierowników jednostek organizacyjnych powiatu, z zastrzeżeniem § 71 ust. 6 statutu.
- przygotowanie corocznego raportu o stanie powiatu
W realizacji zadań, Zarząd Powiatu podlega wyłącznie Radzie Powiatu.
Zarząd wykonuje zadania powiatu przy pomocy Starostwa Powiatowego w skład, którego wchodzą także filie wydziałów zlokalizowanych w innych gminach nie będących siedzibą Starostwa oraz jednostek organizacyjnych powiatu w tym Powiatowego Urzędu Pracy.
Starosta organizuje pracę Zarządu Powiatu i Starostwa Powiatowego, kieruje bieżącymi sprawami powiatu oraz reprezentuje powiat na zewnątrz. W sprawach nie cierpiących zwłoki, związanych z zagrożeniem interesu publicznego, zagrażających bezpośrednio zdrowiu i życiu oraz w sprawach mogących spowodować znaczne straty materialne, Starosta podejmuje niezbędne czynności, należące do właściwości Zarządu Powiatu. Nie dotyczy to wydania przepisów porządkowych.
Czynności, o których mowa wyżej wymagają przedstawienia do zatwierdzenia na najbliższym posiedzeniu Zarządu Powiatu.
Do zadań Starosty w zakresie organizowania pracy Zarządu Powiatu należy w szczególności:
- przygotowanie projektu porządku obrad zarządu,
- określanie czasu i miejsca posiedzenia zarządu,
- przygotowanie materiałów do projektowanego porządku obrad,
- zapewnienie obsługi posiedzenia zarządu.
Członkowie Zarządu są obowiązani brać czynny udział w jego pracach.
Zarząd obraduje i podejmuje rozstrzygnięcia na posiedzeniach zwoływanych w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu. W razie potrzeby Starosta może zwołać Zarząd w innym terminie, a także rozszerzyć porządek obrad. Starosta jest obowiązany zwołać posiedzenie Zarządu na pisemny wniosek co najmniej dwóch członków Zarządu, w terminie 3 dni od złożenia wniosku. Posiedzenia Zarządu zwołuje oraz przewodniczy im Starosta lub Wicestarosta. W posiedzeniach Zarządu uczestniczą członkowie Zarządu z głosem stanowiącym, a Sekretarz i Skarbnik Powiatu - z głosem doradczym. Do udziału w posiedzeniach Zarządu Starosta może zobowiązać pracowników Starostwa Powiatowego, kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych powiatu, właściwych ze względu na przedmiot obrad. Przewodniczący Rady może uczestniczyć w posiedzeniach Zarządu.
Do udziału w posiedzeniach Zarządu mogą zostać zaproszone inne osoby, w szczególności radni. Zarząd rozstrzyga w formie uchwał wszystkie sprawy należące do jego kompetencji, wynikające z ustaw oraz przepisów wykonawczych do ustaw i w granicach upoważnień ustawowych. Oprócz uchwał zawierających rozstrzygnięcia, Zarząd może podejmować inne uchwały, w szczególności zawierające opinie i stanowiska zarządu. Uchwały Zarządu podpisuje Przewodniczący Zarządu Powiatu. W przypadku nieobecności Przewodniczącego Zarządu uchwały podpisuje prowadzący posiedzenie Wicestarosta. Uchwały Zarządu będące decyzjami w sprawach z zakresu administracji publicznej podpisuje Starosta. W decyzjach wymienia się imiona i nazwiska członków Zarządu, którzy brali udział w podjęciu decyzji.
Inicjatywa uchwałodawcza przysługuje członkom Zarząd oraz Sekretarzowi i Skarbnikowi Powiatu.
Zarząd rozstrzyga o sposobie wykonania uchwał Rady Powiatu chyba, że Rada określi zasady wykonania swojej uchwały.
Z posiedzenia Zarządu Powiatu sporządza się protokół.
Protokół powinien zawierać:
- numer i datę posiedzenia,
- nazwiska osób uczestniczących w posiedzeniu,
- porządek obrad,
- przebieg obrad, streszczenie dyskusji, teksty zgłoszonych wniosków,
- wyniki głosowania,
- stwierdzenie o podjęciu uchwał, wydaniu decyzji lub postanowień,
- podpis przewodniczącego Zarządu oraz podpis protokolanta.
Protokół z posiedzenia Zarządu podpisuje Przewodniczący Zarządu Powiatu. W przypadku nieobecności Przewodniczącego Zarządu protokół podpisuje prowadzący posiedzenie Wicestarosta.
Członkowie Zarządu oraz inni uczestnicy posiedzenia mogą zgłosić do protokołu następnego posiedzenia wniosek o jego sprostowanie lub uzupełnienie. Organy kontrolujące działalność zarządu, mają prawo wglądu do protokołów posiedzeń i uchwał Zarządu.
Udzielenie absolutorium:
Zarząd Powiatu co roku do dnia 31 maja przedstawia Radzie Powiatu raport o stanie powiatu.
Raport obejmuje podsumowanie działalności Zarządu Powiatu w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał Rady Powiatu i budżetu obywatelskiego. Rada Powiatu rozpatruje raport podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała Rady Powiatu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia Zarządowi absolutorium. Raport jest rozpatrywany w pierwszej kolejności. Nad przedstawionym raportem o stanie powiatu przeprowadza się debatę.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U.2020.920 t.j. ze zmianami)
- Statut Powiatu Jarosławskiego (DZ. URZ. WOJ. 2019.1816 t.j.)